اخبار

میزان سود سهام عدالت تا پایان سال 1400

میزان سود سهام عدالت تا پایان سال 1400

در هفته‌ای که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ۲٫۸ درصد رشد داشت، ارزش سبد سهام عدالت سهامداران تقریبا دو برابر بورس رشد کرد

میزان سود سهام عدالت تا پایان سال 1400

به گزارش تیتربرتر؛ در هفته‌ای که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ۲٫۸ درصد رشد داشت، ارزش سبد سهام عدالت سهامداران تقریبا دو برابر بورس رشد کرد و با رشد ۴٫۲ درصدی مواجه شد. در بیشتر روز‌های هفته ارزش سهام عدالت با رشد همراه بود.

 

در پایان معاملات هفته منتهی به هشتم دی ۱۴۰۰، ارزش سبد سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی به ۱۲ میلیون و ۷۱۵ هزار تومان رسید. این در حالی است که هفته گذشته این سبد ١٢ میلیون و ٢٠١ هزار تومان ارزش داشت. این یعنی سبد سهام عدالت در این هفته ۴٫۲ درصد رشد ارزش داشته است. با احتساب این موضوع، ارزش ۶٠درصد قابل فروش سبد ۵۳۲ هزار تومانی سهام عدالت به ٧ میلیون و ۶۲۹ هزار تومان رسیده است.

سهامداران سهام عدالت یک میلیونی هم این هفته شاهد رشد ۹۶۸ هزار تومانی ارزش سبد خود بودند. بر این اساس ارزش سبد سهام عدالت یک میلیونی در پایان روز چهارشنبه هشتم دی، ۲۳ میلیون و ۹۵۳ هزار تومان محاسبه شد.

حسین قربان‌زاده، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مورد موضوع اعطای سهام عدالت به جاماندگان این سهام نیز توضیح داد: این موضوع باید بررسی شود که آیا سهام عدالت از ابتدا به درستی تخصیص داده شد یا خیر؟ و آیا همه دهک‌هایی که باید این سهام را دریافت می‌کردند دریافت کرده‌اند یا نه؟

وی ادامه داد: موضوع جاماندگان با موضوع افرادی که در حال حاضر مستحق دریافت این سهام هستند متفاوت است. این موضوع هنوز تعیین تکلیف نشده و در اختیار سازمان خصوصی سازی نیست.

رئیس سازمان خصوصی سازی هنچنین از تشکیل کارگروهی برای تعیین تکلیف پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت و نحوه پرداخت این سود در آینده خبر داد.

قربان‌زاده در مورد پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت توضیح داد: در آخرین جلسه شورای عالی بورس مصوب شد که پرداخت سود سهام عدالت حتما پیگیری شود. در این راستا قرار شد کارگروهی در زیرمجموعه شورای عالی بورس با حضور سازمان خصوصی‌سازی و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ایجاد شود تا این اتفاق مدیریت شود. البته بخش عمده‌ای از شرکت‌ها آماده پرداخت سود هستند و فقط چند شرکت مقاومت کرده‌اند.

وی ادامه داد: در مورد شرکت‌های تعاونی سهام عدالت هم قرار شد حق‌السعی جبران خدمات اعضای شرکت‌های تعاونی تا ۷۵ درصد بر اساس خوداظهاری به صورت علی‌الحساب پرداخت شود. این کار را سازمان خصوصی‌سازی از محل انباشت سود سهام عدالت انجام می‌دهد.

وزیر اقتصاد در نشست مشترک با مدیران شرکت‌های تعاونی و کانون سهام عدالت، از توزیع سهام عدالت میان۴۹ میلیون ایرانی به عنوان بزرگترین طرح اقتصادی کشور یاد کرد.

 سید احسان خاندوزی با اشاره به اهمیت و بی نظیر بودن این اقدام گفت: با توزیع ۴۹ میلیون نفری سهام عدالت بی شک بزرگترین طرح اقتصادی به لحاظ فراگیری در اقتصاد کشور صورت گرفت که توانست با مشارکت این خیل عظیم و با تنوع اقشار و گروه‌ها و استان‌های مختلف اجرایی شود.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه ما در کشور فقط توزیع های یک طرفه ای مانند توزیع یارانه‌های دولت را داریم که ممکن است ۶۰ یا ۷۰ میلیون نفر را شامل شود، افزود: اما از نظر فراگیری و دامنه شمول هیچ طرح اقتصادی فراگیرتری در کشور وجود ندارد که دامنه شمول آن فراتر از سهام عدالت باشد.

وزیر اقتصاد در ادامه گفت: در این زمینه چند هدف از ابتدا مشخص بود، و در ابلاغیه‌ای که رهبر معظم انقلاب در همان سال ابتدای شروع طرح به دولت ابلاغ کردند، بر کاهش نقش دولت در تصدی گری بنگاه‌ها و توزیع متعادل ثروت گرفته تا ایجاد درآمد پایدار دائمی برای خانوارها تأکید شد.

مطالب مرتبط:

 

هرچند از نظر قانونی فروش سهام عدالت امکان پذیر است اما از آنجایی که بازار سرمایه در شرایط نوسانی و ریزشی به سر می‌برد، سهام عدالت نیز مانند سایر سهم ها متقاضی چندانی ندارد و فروشندگان این سهام در صف های فروش ماندگار شده اند. با این حال به نظر می‌رسد امکان فروش سهام عدالت برای افرادی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده بودند، با توجه به سها استانی آن ها، سهل تر باشد.

 سهام عدالت امسال برخلاف اوایل سال گذشته و بعد از آزادسازی مشتری چندانی ندارد و حتی بسیاری از افرادی که سال گذشته سفارش فروش سهام عدالت خود را ثبت کردند، هنوز موفق به فروش این سهام نشده اند.

البته سهام داران عدالت پس از آزادسازی این سهام به دو گروه مستقیم ها (افرادی که مدیریت مستقیم را برای سهام خود انتخاب کردند و تعداد آن ها حدود ۱۹ میلیون نفر است) و غیرمستقیم ها (افرادی که روش غیرمستفقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده و سهامدار شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت شدند و تعداد آن ها حدود ۳۰ میلیون نفر است) تقسیم می شوند.

طبق آخرین اخبار درحال حاضر امکان فروش بلوکی سهام عدالت مانند قبل وجود دارد اما به شرطی که این سهام خریدار داشته باشد و زمانی فروشنده پول خود را دریافت می‌کند که سهامش خریدار داشته باشد که حال و روز این روزهای بازار این امکان را فراهم نمی‌کند. از سوی دیگر نیز همچنان امکان لغو فروش برای مشمولان وجود دارد.

بر این اساس، افرادی که روش غیرمستقیم را برای سهام عدالت خود انتخاب کرده بودند، برای فروش سهام خود ابتدا باید با ورود به سامانه WWW.SEJAM.IR ثبت‌نام کرده و کد بورسی دریافت کنند. سپس باید به سامانه معاملات کارگزاری مراجعه کرده و در قسمت تغییر کارگزار ناظر، نماد استانی خود را انتخاب و درخواست خود را ثبت کنند تا نماد تا ۴۸ ساعت بعد به پرتفوی فرد اضافه شود. سرانجام فرد باید به پنل کارگزاری خود مراجعه کند، نماد خود را انتخاب کرده و به فروش برساند.

البته گذراندن این مراحل نیز تضمینی برای فروش سهام عدالت نیست؛ چراکه نمادهای استانی نیز مدت هاست در صف فروش قفل شده اند.

آنچه دیگران می خوانند:

گردآورنده: علی اکبر رضایی

منبع خبر

میزان سود سهام عدالت تا پایان سال 1400
www.titrebartar.com

مطالب مرتبط

Best Hazaragi – Guli Man || آهنگ جدید هزارگی – گل من

در فیلمچی ببینید وزیر اقتصاد: سود سهام عدالت از سال آینده پرداخت می شود

تکلیف مرحله دوم واریز سود سهام عدالت چه شد؟

ماینکرفت اما میتونم بایوم ها رو بخورم| ماینکرفت Minecraft ماین کرفت

از سراسر وب

پاویون ایران در اکسپو دبی 2020

از قیافه کیمیا علیزاده در کودکی تا خاطرات مشابه رامبد جوان و فرزاد حسنی /چهره در اینستاگرام

درآمد روزانه دیجی کالا چقدر است ؟

محله ای با کودکان بی شناسنامه در نزدیکی فرحزاد + عکس

نحوه واریز سود سهام عدالت سهامداران غیر مستقیم مشخص شد

خبرمهم درباره سهام عدالت / سهام داران بخوانند

علیرضا بختیاری مالک شرکت دنیای اقتصاد تابان (روزنامه دنیای اقتصاد)

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا