اخبار

چند حقیقت جالب درباره نفس کشیدن

جوکر و اطلاعاتی درباره او: حقایق حقیقت عجیب و تکان‌ دهنده درباره شخصیت جوکر

جوکر یکی از محبوب ترین شخصیت های منفی و دشمن بتمن است. در ادامه به داستان، شخصیت، مرگ و دیالوگ های او خواهیم پرداخت. آیا جوکر شرور است؟

جوکر و اطلاعاتی درباره او: حقایق حقیقت عجیب و تکان‌ دهنده درباره شخصیت جوکر

این مقاله همانطور که از نامش پیداست در مورد شخصیت جوکر است، اما حقایق جذابی جدا از شخصیت او نیز در مطلب پیدا می‌شوند و ما نیز قصد داریم به مواردی مانند داستان، چهره، شخصیت، مرگ و دیالوگ های جوکر بپردازیم. اگر از طرفداران جوکر و بتمن هستید، حتما با ادامه این مطلب همراه شوید.

تقریبا چیزی نیست که درباره شخصیت جوکر (Joker) ناگفته مانده باشد؛ شاهزاده دلقک جنایات از اوایل دهه 1930 میلادی با کامیک‌های (کتاب‌های مصور) شوالیه تاریکی (Dark Knight) بر سر زبان‌ها افتاد. در طی دهه‌های گذشته، خیلی کم پیش آمده که جایی نامی بتمن بیاید و یا او به تصویر کشیده شود و این شاهزاده شیطانی در مقابل شوالیه تاریکی حضور نداشته باشد. بیایید در ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که معنی جوکر چیست؟ نام جوکر (به معنی دلقک که معنی منفی‌ای دارد) برگرفته شده از یکی از کارت‌های بازی ورق است و صرفا به دلیل منفی بودن حس آن، در ابتدا بر روی این شخصیت گذاشته شد و بعدها هویت کامل‌تری به خود گرفت.

آن‌چه در ادامه می‌خوانید

در این بخش مجموعه‌ای از فوق العاده‌ترین جملات و دیالوگ های جوکر که به صورت تصاویر متن دار هستند، برای شما آماده کردیم. برای مشاهده معنی این جملات و دیالوگ های جوکر می‌توانید روی هر یک از این تصاویر متن دار کلیک کنید.

هویت واقعی دلقک گاتهام هرگز مشخص نشد، چرا که او یک شخصیت مستقل نیست. جوکر بیشتر یک نماد یا آرمان است. اما در معرفی شخصیت جوکر می‌خوانیم که در ابتدا او خود را با نام جک نیپیر معرفی کرد که این نام حقیقی اوست.

جوکر در فارسی دلقک ترجمه می‌شود. البته منظور از دلقک، دلقک‌های سیرک نیستند که برای سرگرمی دیگران فعالیت می‌کنند. در پاسخ جوکر یعنی چی  باید بگویم نمی‌توان به یک جمله بسنده کرد. جوکر در واقع یک خندانده است که با جملات مفهومی و طنز سیاه خود (نه لودگی) دیگران را می‌خنداند. همچنین جوکر یکی از شخصیت‌های کارت‌های پوکر نیز هست که بالاترین امتیاز بین کارت‌ها را دارد.

شخصیت جوکر یک هنجار شکن به تمام عیار است. مردی که گذشته تاریکش (به هر نحوی) رهایش نمی‌کنند و او برای نشان داد اعتراض خود، از هیچ تلاشی فرو گذار نیست. البته در بررسی شخصیت جوکر به این نکته نیز می‌رسیم، او همه این‌ کارها را می‌کند تا وجودش معنایی پیدا کند و سرگرم شود.

اگر به زندگی نامه جوکر که در ادامه درباره آن نیز صحبت می‌کنیم، نگاهی بیاندازیم می‌بینیم شخصیت دلقک گاتهام اصولا نماد آشوب است. او در واقع یک پوچ‌گرای به تمام معناست. شاهزاده شرور کمیک به‌جای آن‌که بر غم‌ها و دردهای خود بگرید و به ترس‌هایش اعتراف کند، از آن‌ها برای نشان دادن قدرت و اعتماد به نفس خود استفاده می‌کند.

این شخصیت به دلیل این‌که صرفا نماد است تا یک انسان مستقل، یک عکس واحد ندارد. در مشخصات فردی او این‌طور آمده که به دلایل متعدد و مختلفی او صورتش (الهام گرفته شده از کتاب مردی که می‌خندد اثر ویکتور هوگو) را از دست می‌دهد. شاهزاده شرور کمیک عموما به دلیلی دو طرف لب‌هایش بریده شده، دندان‌هایش همه شکسته شده اند (به دلیل ضربات متعدد بتمن) و از دندان های مصنوعی استفاده می‌کند. در این‌جا می‌توانید عکس جوکر قدیمی را مشاهده کنید.

Real Joker-عکس واقعی جوکر

در این بخش قصد داریم به حقایق جالبی از شخصیت جوکر بپردازیم که احتمالا از آن‌ها خبر نداشتید و خواندنشان برای شما جالب خواهد بود. این حقایق شامل انواع تتو جوکر و معانی آن‌ها و روابط احتمالی او با هارلی کویین می‌شود.

شخصیت جوکر

سریال The Batman را به یاد می آورید؟ این سریال تلاشی برای ساختن دنباله‌ای برای مجموعه انیمیشنی موفق Batman: The Animated Series بود و چهار سال متوالی از یکی از شبکه‌های تلویزیونی پخش شد. فصل های اول و دوم تقریبا محبوب بود اما بعد از آن به‌سرعت از چشم مردم افتاد. یکی از المان‌هایی که این سریال را منحصر به فرد می‌کرد، این بود که این سریال، پیش‌زمینه ذهنی مردم درباره بتمن و جوکر را به کلی تغییر داد.جوکری که در سریال The Batman ظاهر شد، تفاوت زیادی با جوکرهایی که پیشتر به تصویر کشیده شده‌ بودند، داشت. دلقکی در یک کت بلند و با دست‌های آویزانی که هنگام چرخیدن و مبارزه کردن در هوا تاب می خوردند. آقای جِی (Mr. J) در این سریال، استاد هنرهای رزمی بود و می‌توانست با بتمن وارد نبرد فیزیکی و تن به تن شود و در مقابل او دوام بیاورد (در حالی که جوکر در دیگر کامیک‌ها معمولا از رویارویی تن به تن با بتمن خودداری می‌کند؛ چرا؟ چون بتمن زورش زیاد است!)، همچنین  شخصیت جوکر می‌توانست طوری بدنش را در هم بپیچد که هیچ‌کس دیگری قادر به این کار نبود.

عکس جوکر قدیمی

شاید بتوان گفت مهم ترین چیز درباره ی جوکر این است که او یک نسخه ی مشخص و خاص ندارد و یک شخصیت واحد نیست؛ در واقع هیچ نسخه «اصلی» و هیچ نسخه فرعی‌ برای شخصیت جوکر وجود ندارد، هر نویسنده با پیش‌زمینه ذهنی خود اقتباسی از شخصیت او می‌کند و جوکری منحصر به خود می‌آفریند؛ همچنین در طی این سال‌ها، در صنعت سینما نیز جوکر یک بازیگر اصلی نداشته و بسیاری از بازیگران بزرگ در فیلم‌های مختلف نقش او را ایفا کرده‌اند.

مثلا بیشتر مردم از «رابرت داونی جونیور» (Robert Downey Jr.) به عنوان «مرد آهنین» (Iron Man) یاد کنند و یا وقتی اسم «کریستوفر ریو» (Christopher Reeve) را می‌شنوند، یاد «سوپرمن» می افتند. اما در مورد جوکر این‌طور نیست؛ در طی سال‌ها جک نیکلسون (Jack Nicholson)، سزار رومئو (Cesar Romero)، مارک همیل (Mark Hamill)، هیث لجر (Heath Ledger) و اخیرا جرد لتو (Jared Leto) در نقش جوکر بازی کردند و هرکدام هم تصویر خوبی را از جوکر ارائه دادند.

ممکن است زمانی که اسم جوکر بیاید هرکس یاد چهره متفاوتی بیافتد (البته هیث لجر با اجرای فوق‌العاده‌اش قلب همه را تسخیر کرده و بدون شک به بهترین شکل جوکر را به تصویر کشیده است). جوکری که هیث لجر آن را به تصویر کشید، بیشتر آنارشیستی است که برای ثابت کردن نکته‌ای و یا فهماندن چیزی به مردم مرتکب جنایت می‌شود.همه می‌دانند که لجر چگونه در شخصیت جوکر فرو می‌رفت، اما آیا می‌دانید که هیث لجر اصرار داشت که هیچوقت روی صندلی گریم ننشیند مگر اینکه نیاز به کارگذاری پروتز باشد؟

هیث لجر احساس می‌کرد که جوکر باید کسی باشد که خودش چهره جوکر را با هرچیزی که پیدا می‌شد گریم کند. او از مغازه‌هایی که لوازم آرایشی ارزان قیمت داشتند، خرید می‌کرد و سپس قبل فیلم‌برداری خودش را با آنها گریم می‌کرد.

جوکر یعنی چی

وقتی اولین تصویر از جرد لتو به عنوان چهره جدید جوکر منتشر شد، بسیاری درباره دندان‌های طلای او حدس‌هایی زدند. بعضی‌ها فکر کردند بخاطر این است که در این داستان شخصیت این جوکر زمینه گنگستری پررنگ‌تری نسبت به نسخه‌های قبلی جوکر دارد؛ درحالی که بقیه فکر کردند این دندان‌های طلا جایگزین دندان‌هایی هستند که بتمن در طول این سالها شکسته است.

شاهزاده شرور کمیک باید دندان پزشک خوبی داشته باشد؛ چون حتی در کامیک‌ها هم امکان ندارد که این دندان‌های طلا، دندان‌های واقعی‌اش باشند. هروقت که بتمن یا یکی از اعضای خانواده خفاش‌ها (به گروه دوستان بتمن، Batfamily یا خانواده خفاش‌ها می‌گویند)، از دست جوکر عصبانی می‌شدند یک گوشمالی حسابی به او می‌دادند.طراحان داستان اغلب اوقات علاقه دارند با نمایش پرت شدن دندان‌های جوکر بیرون از دهانش، نشان دهند او چه ضربات سختی نوش جان می‌کند.بی رحم ترین صحنه‌ها، زمانی بود که باربارا گوردون (Batgirl) انتقامش را با یک دیلم از او گرفت و تمام دندان‌های جوکر را در دهانش خرد کرد!

حقایقی درباره جوکر

داستان کامیک Batman: The Dark Knight Returns بدون شک، یکی از بهترین داستان‌هایی است که در کتب مصور روایت شده است. وقتی این داستان در سال 1986 میلادی منتشر شد، به لطف موفقیت عظیم سریال تلویزیونی‌ که آدام وِست (Adam West) در آن نقش شوالیه تاریکی را ایفا می‌کرد، بتمن تبدیل به شخصیتی شوخ طبع شد. این داستان، قهرمان قدرتمند را به اصل و نسب و ریشه خود بازگرداند؛ کسی که در عین انسان بودن، بسیار خفن هم بود.اصلا بتمن بدون شاهزاده دلقک جنایات چه معنایی می‌دهد؟ در این داستان، شاهزاده شرور کمیک بعنوان مردی که دوباره توانایی‌اش را بدست آورده، حضور کوتاهی دارد و مثل همیشه سعی می‌کند تا بتمن را عذاب دهد. در نقطه‌ی حساس داستان، بتمن از بدجنسی‌ها و عذاب‌هایی که جوکر باعث‌اش شده به تنگ می‌آید و ستون فقرات او را می‌شکند. جوکر هم که نمی‌خواهد باعث مرگ خود شود، کارش را متوقف می‌کند.

زندگی نامه جوکر

دهه 90 میلادی، واقعا دوره عجیبی برای کتب مصور بود. به لطف انتشار کامیک Death of Superman (مرگ سوپرمن)، تقریبا کل صنعت کامیک در معرض نابودی قرار گرفت و نتیجه این شد که تهیه کنندگان، برای به دست گرفتن دوباره بازار، دست به هرکاری زدند.

شخصیت پردازی‌ها به مرور زمان خشن‌تر و تاریک‌تر شدند، رگ و ریشه بعضی از کاراکترها تغییر کرد و کمپانی‌های مارول و DC هردو، برای احیای دوباره بازارشان به صرافت افتادند. یکی از عجیب‌ترین اتفاقاتی که در این دهه افتاد‌، مینی سریال دوازده قسمتی‌ بود که مارول و DC با همکاری هم منتشر کردند؛ این مجموعه که Amaglam Comics نام داشت، داستان‌های کاراکترهایی را تعریف می‌کرد که مخلوطی از شخصیت‌های نمادین هردو کمپانی بودند.

در این دنیا، دلقک گاتهام با یکی از شخصیت‌های شرور کمپانی مارول، گربه دندان خنجری (Sabertooth) یکی شد. ادغام این دو شخصیت، کاراکتری به نام هیِنا (Hyena) را به وجود آورد که نقش دشمن خونی شخصیتی به نام پنجه سیاه (Dark Claw) که از ادغام شخصیت‌های ولورین و بتمن بوجود آمده بود را ایفا می‌کرد.

بررسی شخصیت جوکر

تقریبا یکی دو سالی‌ست که امکان ندارد جایی درباره بدن جوکر صحبت شود و حرف تتو و خالکوبی جوکر جرد لتو به میان نیاید. یکی از بزرگترین شکایات از فیلم Suicide Squad، شخصیت جوکر آن بود که از یک دلقک شوخ طبع شیطانی تبدیل به یک رئیس گنگستر‌ها و یک خلافکار درست حسابی و باکلاس با زنجیر طلا و خالکوبی و پیرسینگ‌های تجملاتی فراوان شده بود. طرفداران مخصوصاً از کلمه «Damaged» (به معنای آسیب دیده) که روی پیشانی جوکر جرد لتو خالکوبی شده بود تنفر داشتند و فکر می‌کردند که این شخصیت خیلی کلیشه‌ای شده است. گویا این تتو و خالکوبی جوکر به‌گونه‌ای نشان‌گر جنون و دیوانگی او بوده‌اند.کارگردان فیلم Suicide Squad آقای دیوید آیِر (David Ayer) پیشتر گفته بود که هر تتو  جرد لتو داستان خاصی برای خود دارد؛ بعنوان مثال، طرح دلقکی که روی بالاتنه‌اش خالکوبی شده، نماد عشقش به هارلی کویین (Harley Quinn) است. خوفناک‌ترین تتو طرح پرنده‌ای‌ است که تیری در قلبش فرو رفته و یادآور کاری است که جوکر با جیسون تاد (Jason Todd) کرد.

عکس واقعی جوکر

در کامیک‌ها اکثرا نشان داده می‌شود که شاهزاده شرور کمیک و هارلی رابطه ی سواستفاده گرایانه‌ای نسبت به هم دارند؛  طوری که بنظر می‌رسید جوکر، هارلی را فقط برای مقاصد خلافکارانه‌اش می‌خواهد. اما هم در سری‌ بازی‌های Batman: Arkham و هم در دنیای سینمایی دی‌سی، این دو کاراکتر بنظر یک زوج عاشق می‌آمدند و رابطه احساسی قوی‌ داشتند.

رابطه ی این دو در بازی Batman: Arkham City به مرحله جدیدی وارد شد. در صحنه‌ای پس از مرگ جوکر در آخر بازی، صدای هارلی شنیده می‌شود که می‌گوید:« ششش، آروم بگیر نی نی کوچولو»؛ همچنین در یکی از صحنه‌های قبلی، تست حاملگی مثبت روی کف زمین مخفیگاه جوکر دیده می‌شود. اما بعدا در بسته الحاقی Harley Quinn’s Revenge که برای این بازی منتشر شد، آشکار می‌شود که این صرفا یک تست مثبت اشتباهی، میان چندین تست منفی بوده است.

بیوگرافی جوکر

جوکری که بچه داشته باشد، مگر چقدر می‌تواند دیوانه باشد؟ اگر او بچه دار شود و بخواهد به بچه‌اش اهمیت دهد، قاعدتا رابطه‌اش با هارلی و بتمن دستخوش تغییر خواهد شد. آیا با وجود یک بچه روی احساسات شاهزاده شرور گاتهام نمایان می‌شود یا که او از بچه‌اش به عنوان ابزاری برای سواستفاده از بتمن استفاده خواهد کرد؟ آیا دلقک گاتهام بچه‌اش را بزرگ می‌کند تا تبدیل به یک خلافکار بزرگ شرور شود؟

ما جواب را از دو داستان تقریبا متفاوت گرفتیم. در اولی که برگرفته از بازی Injustice: Gods Among Us بود، هارلی کویین (Harley Quinn) به «قناری سیاه» (Black Canary) اقرار می‌کند که از جوکر یک بچه داشته اما به جوکر چیزی در این باره نگفته و بچه را پیش خواهر خود فرستاده تا او بزرگش کند.جوکر همچنین یک دختر ناتنی در Duela Dent دارد؛ دختری که مانند او لباس می‌پوشد و خود را «دختر جوکر» می‌نامد.

جوکر واقعی کیست

سریال Batmania سال 1966 که آدام وست (Adam West) و بِرت وارد (Burt Ward) در آن نقش آفرینی می‌کردند، پدیده محبوبی بود که شوالیه تاریکی را در جامعه آمریکا و سپس در جهان همه‌گیر کرد. سریال Batmania در دهه شصت در آمریکا به محبوبیت بالایی رسید و همین موفقیت باعث شد که سه فصل از این سریال ساخته شود. این سریال چند تا از بزرگترین و مهم‌ترین دشمنان شوالیه تاریکی را به تصویر کشید و یکی از محبوب‌ترین این دشمنان مثل همیشه شاهزاده دلقک جنایات، «جوکر» بود که نقش او را سزار رومئو (Cesar Romeo) بازی می‌کرد.

سزار رومئو که با سبیلش معروف بود، قبول نکرد آن را برای ایفای نقش شاهزاده شرور کمیک اصلاح کند و به همین خاطر گریمورهای بیچاره مجبور می‌شدند تا او را همراه با سبیل‌هایش گریم کنند و تمام تلاش‌شان را می‌کردند تا سبیل‌های او زیر رنگ سفید صورت جوکر دیده نشود؛ عکسش را در بالا می‌بینید، خیلی ضایع و خنده‌دار است، مگر نه؟

ماوس پد گیمینگ جوکرJoker Gaming Mousepad

سازندگان نخواستند که یک جوکر سیبیلو را به تصویر بکشانند وگرنه می‌توانستند سبیل‌های رومئو را هم مانند موهای جوکرش سبز کنند! البته آن موقع هم خیلی ضایع می‌شد ولی فکر می‌کنم از این عکس ضایع‌تر نمی‌شد؛ ناسلامتی سریال تلویزیون آمریکاست و قرار است از سطح بالایی برخوردار باشد. بنده خداها آن موقع این جلوه‌های ویژه‌ای که سازندگان فیلم سوپرمن داشتند و برای حذف سبیل بازیگر سوپرمن از آن استفاده کردند، را که در اختیار نداشتند. هر بار که جوکر قرار بود در سریال بتمنیا به صحنه بیاید، گریمورهای بیچاره باید روی سبیل‌های او هم یک رنگ سفید می‌زدند تا با رنگ صورتش هماهنگ شود و مثلا تابلو نباشد، اما با این وجود این سبیل همیشه خدا تابلو بود!

معنی جوکر

می‌دانم، تیتر این مورد عجیب بنظر می‌رسد؛ اما باور کنید که جوکر با قلبش به سیستم بدن بتمن سمی وارد کرد و او را دیوانه کرد، الان به شما توضیح می‌دهم که این اتفاق چگونه افتاد. در طول این سال‌ها شاهد نسخه‌های متفاوتی از بتمن بوده‌ایم، اما هیچ‌کدام از آنها به اندازه «بتمنی که می‌خندد» (The Batman Who Laughs) وحشتناک نبوده‌اند.

بتمن بعد از یک رویارویی با جوکر، عقلش را از دست می‌دهد و دست به کشتار وحشیانه‌ای می‌زند؛ او تمام اعضای خانواده خفاش (Batfamily) و تمام مردم گاتهام را می‌کشد. او بعنوان «بتمنی که می‌خندد» هر سه رابینی که تبدیل به زامبی شده‌اند را به زنجیر می‌بندد و از آنان بعنوان سلاح استفاده می‌کند.

کاور طرحدار مدل سامسونگ گلکسی A51 طرح جوکر JK03Joker JK03 Cover for Samsung Galaxy A51

چگونه این اتفاق افتاد؟ چه شد که بتمن این‌گونه دیوانه شد؟ گویا جوکر در دنیای کامیک Dark Knights: Metal دستگاه سمی هوشمندی برروی قلب‌اش داشت، که در صورتی که نفله شد و قلبش از تپیدن ایستاد، آن دستگاه هوشمند بکار بیافتد و یک سم را در اطراف ترشح کند. زمانی که بتمن در این کامیک، نهایتا جان این ابرشرور محبوب (!) را گرفت و باعث مرگ شاهزاده شرور کمیک شد، دستگاه کوچکی که در قلب دلقک گاتهام جاسازی شده بود، سمی قدرتمندتر از همه زهرهای جوکر را آزاد کرد و این سم به سیستم بدن بتمن وارد شد و کم کم او را دیوانه کرد. به‌هرحال جوکر است و نقشه‌هایش!

معرفی شخصیت جوکر

هر دفعه که یک نویسنده‌ای قلمش می‌طلبد و قصد می‌کند در مورد دلقک شاهزاده جنایات بنویسد، طبیعتا سعی می‌کند نسخه‌ مخصوص به قلم خودش را از شاهزاده شرور کمیک بسازد. با اینکه این موضوع اتفاق خوبی‌ است و منجر به تنوع و بروز خلاقیت‌ها می‌شود و با اینکه بسیاری از نویسندگان از پیشینه اصلی دلقک گاتهام (البته جوکر اصلی و فرعی ندارد، منظورم پیشینه‌ای که بیشتر تعریف شده است) برای جوکر خود استفاده کرده‌اند، اما با وجود این، طی این سال‌ها شخصیت‌های مختلفی برای جوکر ساخته شده و او هویت‌های مختلفی پیدا کرده است. این موضوع هیچ مشکل خاصی ندارد، اما فاجعه واقعی آنجاست که نویسنده‌ای کاری را به این شخصیت نسبت می‌دهد که اصلا به شخصیت و چهره او نمی‌خورد. به معنای واقعی کلمه، ده‌ها اقتباس مختلف از جوکر وجود دارند که هرکدام از آن‌ها نکات مثبت و منفی خودشان را دارند.

جوکر نماد چیست

مرد هم مردهای قدیم که سرشان می‌رفت یا بدتر اگر قرار بود نقش جوکر بازی کنند هم سیبیل‌شان نمی‌رفت، چه برسد به ابرو!

وقتی به چهره جوکر فیلم Suicide Squad که جرد لتو نقش‌ آن را ایفا می‌کند نگاه کنید، نکات جدید بسیاری را مشاهده خواهید کرد. کلی خالکوبی جدید روی بدن و چهره جوکر است، این جوکر کلی جواهرات دارد و لباس‌های شیک مختلفی می‌پوشد و لامبورگینی سوار می‌شود و … خلاصه؛ یکی از این نکاتی که در چهره جوکر جلب توجه می‌کند این است که او ابرو ندارد. گویا نداشتن ابرو باعث می‌شود احساسات کمتر در چهره دلقک گاتهام ظهور پیدا کنند و او را شبیه به یک شکارچی‌ می‌کند که می‌خواهد از کمین درآید و به شکارش حمله کند.

کاور پیونی مدل اپل آیفون 6 پلاس / 6s پلاس طرح جوکر JK06 همراه با پاپ سوکتJoker JK06 Peony Cover for iPhone 6 Plus / 6s plus with Popsocket

جرد لتو برای روش بازیگری‌اش زبانزد عموم است و برای ایفای نقش شاهزاده شرور کمیک نیز مانند همیشه رفتار کرد؛ او سعی می‌کند تا جایی که می‌شود، خودش را از نظر روحی و جسمی شبیه کاراکتر کند و از جلوه‌های کامپیوتری کمتر استفاده کند. او برای ایفای نقش جوکر، خودش را در معرض آسیب‌های روانی قرار داد، بسیار در مورد این شخصیت مطالعه کرد و در عین حال سعی کرد تا تصویر جسمی‌اش را نیز با چهره جوکری که می‌خواهد بازی کند، منطبق کند. لتو نگذاشت که ابروهایش را با جلوه‌های کامپیوتری و یا با پروتز پاک کنند، همچنین نخواست که عین سزار رومئو ابروهایش را همرنگ سفیدی صورت‌اش کند تا دیده نشود؛ او به سادگی ابروهایش را تراشید تا به تصویری که از چهره جوکر در ذهن داشت تبدیل شود.

مرگ جوکر

سری کامیک‌هایی که با نام New 52 شناخته می‌ شدند، ابتکاری از سوی کمپانی دی‌سی کامیکس (DC Comics) بودند که به منظور تصحیح تمام اشتباهات داستانی‌ که کامیک‌ها در چند دهه اخیر مرتکب شده‌ بودند و همچنین به منظور ارائه داستانی منسجم برای تمامی کاراکتر‌ها و تعامل‌های آنها با یکدیگر، در سال 2011 عرضه شدند. در واقع پیش از عرضه این سری کامیک‌ها، تمام داستان‌های کمپانی دی‌سی به پایان رسانده شد تا با شروع سری New 52 همه آنها دوباره از اول با دقت نوشته و عرضه شوند. مشخصا بتمن و داستان‌های او نیز جزو اولین کامیک‌هایی بودند که کار خود را از اول آغاز کردند.

در اولین داستان بزرگ کامیک Detective Comics در مجموعه New 52، شوالیه تاریکی به دنبال جوکر و همچنین شرور جدیدی به نام عروسک‌ساز یا Dollmaker است. در پایان این داستان، دلقک گاتهام (مثل همیشه با دیوانگی تمام) تصمیم می‌گیرد که نیاز دارد همه چیز را از اول شروع کند و به همین علت صورت خود را دورتادور می‌برد و دور می‌اندازد. ولی دفعه بعدی که ما این شرور بزرگ را می‌بینیم، مشاهده می‌کنیم که صورتش با نخ و سوزن به جای قبلی‌اش متصل شده است.

شخصیت جوکر

کامیک Batman: Endgame که اسکات اسنایدر (Scott Snyder) آن را نوشت، واقعا ماجراجویی جذابی بود. این کامیک قرار بود قسمت سوم سه‌گانه عظیم خطوط داستانی جوکر باشد و به اندازه انتظارات درخشان ظاهر شد. داستان این کامیک بازگشت شاهزاده شرور کمیک برای عذاب دادن بتمن را دنبال می‌کند و جوکر در این داستان آشکار می‌کند که می‌داند که هویت واقعی بتمن کیست و می‌گوید که هیچکس از خشم او در امان نیست.

عجیب‌ترین نکته این موضوع چیست؟ قهرمانان در این داستان سرنخ‌هایی پیدا می‌کنند که نشان می‌دهد دلقک گاهتهام بسیار مسن‌تر از آنی‌ است که همگان تصور می‌کردند و در همین راستا گوردون عکسی از جوکر را در روزنامه‌ای بسیار قدیمی پیدا می‌کند.

خود شاهزاده دلقک نیز در جایی با گفتن این موضوع که شاید یک شیطان جاودان باشد که سرنوشتش این است که تا ابد با بتمن مبارزه کند و شاید هم نه، سربه‌سر بتمن می‌گذارد. البته در آخر داستان، بتمن زمانی که جوکر را در غاری گیر می‌آورد، برای امتحان کردن جاودانگی او، غار را روی سر خودش و دلقک گاتهام خراب می‌کند.

عکس جوکر قدیمی

سریال انیمیشنی Batman Beyond یکی از آن داستان‌هایی بود که می‌خواست میدان را برای جوانان (ابرقهرمانان جوان) خالی کند و از قضا خوب از آب در آمد. بسیاری از داستان‌هایی که سعی داشته‌اند نسل دوم ابرقهرمانان را به تصویر بکشند و داستان ابرقهرمانان جوان را روایت کنند، معمولا با صورت به زمین خورده‌اند؛ اما داستان Batman Beyond توسط ذهن‌های خلاقی که پیشتر Batman: The Animated Series را خلق کرده بودند، آفریده شده بود و بسیاری از گویندگان اصلی Batman: TAS صدایی مسن‌تر از کارکتر اصلی‌شان را ارائه دادند و نتیجه بسیار زیبا از آب در آمد. همچنین داستان Return of the Joker در سریال Batman Beyond، اولین باری بود که تِری مک‌گینیس (Terry McGinnis، پسر بروس وین و بتمن آینده) در نقش بتمن به تصویر کشیده شد.

در این داستان، آشکار می‌شود که جوکر، «تیم دریک» (Tim Drake) را گروگان گرفته و کاراکتر رابین را به نسخه کوچک‌تری از خودش تبدیل کرده است.

در نهایت بتمن موفق می‌شود تا یار دیرین خودش رابین را نجات دهد، اما خبر ندارد که دلقک گاتهام با یک تراشه کوچک، ذهن و ماده ژنی خود را در بدن رابین تزریق کرده است. چندین سال بعد، این تراشه کوچک، یا بقولی این میکروچیپ، فعال می‌شود و رابین را تبدیل به شروری می‌کند تا نابودی بزرگی راه بیندازد.

جوکر یعنی چی

متد بازیگری هیث لجر (Heath Ledger) بازیگر جوکر در فیلم The Dark Knight، اگر نگوییم بهترین، باید بگوییم یکی از بهترین اجراها را در تاریخ سینمای کامیکی را ارائه داد. لجر همواره دفترچه‌ای با خود همراه داشت که تفکرات جوکر و رویاهایش را در آن می‌نوشت و هر بار پیش از آنکه روی صحنه فیلم‌برداری برود، خودش گریم چهره جوکر را بر روی صورتش پیاده می‌کرد. زمانی که هیث لجر در نقش جوکر فرو می‌رفت تمام دست اندرکاران پشت صحنه را بهت‌زده می‌کرد و پس از اکران نیز همه ما را بهت‌زده کرد.

بهرحال او احتمالا در صحنه بازجویی کمی زیاده‌روی کرد. در مصاحبه‌ای اخیر با نشریه هالیوود ریپورتر، کریستین بیل (Christian Bale)، بازیگر نقش بتمن در همین فیلم، آشکار کرد که هیث لجر از او می‌خواسته تا در این صحنه واقعا او را کتک بزند. با اینکه بیل از صدمه زدن به همکارش خودداری کرد، اما تمام ضربه‌های محکمی که شما در این صحنه می‌بینید واقعی هستند. لجر خودش را وحشیانه به سمت دیوار و میز پرت می‌کرد تا صحنه طبیعی‌تر جلوه کند.

دلقک گاتهام معمولا زیاد به پست «تایتان‌های نوجوان» (گروهی از ابرقهرمانان نوجوان زیرنظر رابین) نمی‌خورد. این موضوع کمی منطقی بنظر می‌رسد؛ از آنجایی که جوکر کاملا در مورد بتمن وسواس دارد و همواره می‌خواهد با او مبارزه کند، حتی‌الامکان سعی می‌کند در درگیری‌هایی که شوالیه تاریکی در آنها نقشی ندارد، شرکت نکند و خودش را با دیگر قهرمانان مشغول نکند. با این‌حال، عجیب است که شاهزاده شرور کمیک تایتان‌های نوجوان را عذاب نمی‌دهد؛ ناسلامتی رهبر این گروه رفیق صمیمی بتمن است. شاید هم او می‌ترسد با قهرمانانی که قدرت‌های ماورالطبیعه «واقعی» دارند بجنگد.

البته در صفحات کامیک Titans East Special شاهزاده شرور کمیک خلاف این موضوع را ثابت می‌کند؛ زمانی که در این کامیک جوکر به دنبال رابین می‌رود، سر راه‌اش به راحتی کاراکترهای فلش کوچولو (Kid Flash) و رِیوِن (Raven) را که جزو تایتان‌های نوجوان هستند را شکست می‌دهد. خب حالا نکته عجیب این بخش از داستان جوکر چیست؟

در نبرد با جوکر، Raven سعی می‌کند با قدرت‌های ذهنی‌اش، عمیق‌ترین ترس‌های جوکر را به تصویر بکشد، اما در کمال تعجب می‌بینیم که جوکر نسبت به قدرت‌های رِیوِن مصون است و بجای ترسیدن از تصاویر ترسناکی که پیش رویش قرار گرفته‌اند، او تنها می‌خندد.

عکس واقعی جوکر

زمانی که شما کلمه «جوکر» را می‌شنوید، چه فکری به ذهن‌تان خطور می‌کند؟ او در ذهن ها همیشه یک شخصیت شیطانی با خنده‌های دیوانه‌وار و با چهره‌ای رنگ شده به سفیدی گچ است. دلقک گاتهام یکی از ترسناک‌ترین و درعین‌حال محبوب‌ترین شخصیت‌ها وو چهره‌ها در دنیای کامیک است، زیرا که هیچ‌کس نمی‌تواند حرکات بعدی او را پیش‌بینی کند و او از تمام اعمال شیطانی‌ که انجام می‌دهد، به شکل بیمارگونه لذت می‌برد. هیچ‌کس نمی‌داند دقیقا چه به سر جوکر آمده که تبدیل به چنین دیوانه‌ای شده است؛ حتی خود جوکر هم نمی‌داند داستان اصلی گذشته‌اش چیست!

کاور پیونی مدل شیائومی ردمی نوت 9S طرح جوکر JK06 همراه با پاپ سوکتJoker JK06 Peony Cover for Xiaomi Redmi Note 9S with Popsocket

در کامیک The Killing Joke، او به بتمن می‌گوید :« اگر قرار است من گذشته‌ای داشته باشم، ترجیح‌ می‌دهم یک گذشته چند گزینه‌ای باشد.» با اینکه بنظر می‌رسد او دارد با بتمن شوخی می‌کند، اما هر تاریخچه‌ای که از گذشته و داستان جوکر پیدا می‌شود به‌گونه‌ای با واقعیت مطابقت ندارد.

دلقک گاتهام زرنگ بازی در نمی‌آورد؛ او واقعا باور دارد که گذشته‌اش می‌توانسته یکی از بسیاری گزینه‌ها باشد و او می‌تواند هر کدام از این گذشته‌ها را که بخواهد و مناسب مکان و زمان باشد را انتخاب کند.

عکس واقعی جوکر

شخصیت جوکر یکی از زیرک‌ترین و آب‌زیرکاه‌ترین کاراکتر‌های کل دنیای دی‌سی کامیکس و کل صنعت کتب مصور است. مهم نیست که بتمن و دیگر قهرمانان چقدر مطمئن هستند که او را در چنگ خود دارند، شاهزاده دلقک جنایات همواره راهی را پیدا می‌کند تا با نقشه‌های غیرقابل پیش‌بینی‌اش همه را غافل‌گیر کند. تقریبا تمام کاراکترهای دنیای دی‌سی کامیکس در نقطه‌ای قربانی نقشه‌های جوکر شده‌اند.

یکی از بزرگترین حقه‌هایی که دلقک گاتهام پیاده کرده، برروی دشمن سوپرمن، کاراکتری شرور به نام Mr. Mxyzptlk (خودتان یک‌جوری تلفظ اش کنید!) بوده است. زمانی جوکر با وعده دادن قدرت‌های تغییردهنده دنیا به این کاراکتر، او را فریب داد. جوکر در نقطه‌ای قدرت‌های تغییردهنده واقعیت و هستی را در اختیار داشته و می‌توانسته با اراده‌اش واقعیت را تغییر دهد. او از این قدرت‌ برا فتح جهان، تبدیل کردن گروه Justice League (گروهی از ابرقهرمانان) به گروهی از شرورها و عذاب دادن بتمن استفاده کرده است.

بیوگرافی جوکر

شخصیت جوکر و دیوانگی با هم مراعات‌نظیری منطقی‌ ایجاد می‌کنند، وگرنه چه دلیلی دارد که یک نفر مانند دلقک‌ها لباس بپوشد و برای تفریح مرتکب جنایت شود؟ بجز این‌ها او آن‌قدر روی شوالیه تاریکی وسواس دارد و به او وابسته است که بنظر می‌رسد او را به سان یک معشوق دوست می‌دارد.

اگر به شما بگویم که جوکر ذره‌ای دیوانه نیست، چه می‌گویید؟ اگر به شما بگویم که شاهزاده دلقک از بسیاری از کاراکترها عاقل و منطقی‌تر است چه؟

پاپ سوکت فشن طرح جوکر JK02 همراه با نگهدارندهJoker JK02 Fashion Popsocket with Holder

در کامیک آسایشگاه آرخام (Arkham Asylum)، که توسط گرنت موریسون (Grant Morrison) خلق شده بود، آشکار می‌شود که جوکر یک ویژگی‌ روانی دارد که روان‌شناسان به آن «ابر خِرد» (Super Sanity) می‌گویند. این ویژگی ذهنی، حالتی‌ از ذهن است که در آن فرد شرور هیچ شخصیت واقعی‌ ندارد، بلکه به تناسب با هر موقعیتی رفتار می‌کند؛ یعنی او دیدگاه خاصی ندارد، تعصب، عقاید، قوانین، تعصب و … هیچ‌کدام از این ویژگی‌های دست و پا گیر را ندارد و به تناسب با هر موقعیتی به منطقی‌ترین و زیرکانه‌ترین حالت رفتار می‌کند، مهم نیست که این رفتار کشتن خودش باشد یا منفجر کردن یک شهر، هرچه که او را در اهداف‌اش پیش ببرد، او بدون هیچ تردیدی انجامش می‌دهد. مغز او نمی‌تواند محرک‌های حسی‌ که از دنیای اطراف‌اش به سمت او می‌آیند را دریافت کند، بنابراین او از یک مکانیزم انطباق استفاده می‌کند و با جریان رود همراه می‌شود؛ فراموش نکنید کدام گونه از جانوران طی انتخاب طبیعی زنده می‌مانند، آنهایی که از همه «منطبق‌تر» هستند.

برای شما یک کلیپ بسیار جالب از جوکر آماده کرده‌ایم که شمارا به دیدن این ویدیو دعوت می‌کنیم.

شخصیت جوکر به‌وسیله بیل فینگر، باب کین و جری رابینسون خلق شد و چهره جوکر اولین بار در سال 1940 در نخستین شماره از کمیک «بتمن» در مقابل چشمان همه قرار گرفت که می‌توان از این تاریخ به عنوان تولد شخصیت جوکر یاد کرد. ظاهر او به‌وسیله کین و رابینسون طراحی شد و شخصیت و رفتارهای او هم از نوشته‌های فینگر شکل گرفت. شخصیت جوکر در ابتدا قرار بود که حضور کوتاهی در کمیک‌های بتمن داشته باشد و در همان سری اول بمیرد. اما وقتی خالقان کمیک دیدند که مخاطبان چقدر از او خوش‌شان آمده، تصمیم گرفتند تا این شخصیت دیوانه را به‌عنوان دشمن همیشگی، در مقابل بتمن قرار دهند.

معنی جوکر

شخصیت جوکر در کتاب‌های کمیک همیشه به‌عنوان یک مغز متفکر برای طراحی انواع نقشه‌های پلید و تبهکاری‌ها معرفی شده است. شوخی‌های دیوانه‌وار او یکی از نماد‌ها و المان‌های اصلی شخصیتی وی هستند. درباره چهره جوکر روایت‌های مختلفی وجود دارند که یکی از آنها می‌گوید درون یک ماده شیمیایی سقوط کرده و به‌ همین دلیل رنگ پوستش سفید شده و موهایش به رنگ سبز درآمده‌اند. اما مهم‌تر از ظاهر، رفتارها و لحن صحبت کردن او است که از وی یک دشمن غیرقابل پیش‌بینی و حتی ترسناک برای بتمن ساخته است.

جوکر شخصیت خیالی، مانند بسیاری دیگر از شخصیت‌های کمیک‌بوکی، توانایی یا قدرت فوق‌بشری خاصی ندارد. او فقط با مهارتش در خلق سموم شیمیایی سعی می‌کند دست به خرابکاری بزند. البته بعضا از سلاح‌های عجیب و نامتعارف مانند ورق نیز استفاده می‌کند! او گاهی با سایر شخصیت‌های منفی گاتهام سیتی مثل «پنگوئن» و «دو چهره» یا گروه‌هایی مانند «لیگ عدالت» همکاری داشته است، اما معمولا به‌‌‌خاطر خودخواهی‌هایش، این همکاری‌ها به سرانجام نرسیده‌اند. در برخی داستان های جوکر نشان‌ داده شده که او با دستیارش «هارلی کویین» رابطه عاشقانه دارد. هارلی هم معمولا به جوکر در اجرای نقشه‌های شیطانی‌اش کمک کرده است. اگرچه معمولا بتمن را به عنوان رقیب اصلی این شخصیت دیده‌ایم، اما او گاهی با «سوپرمن» و «واندر وومن» هم مقابله کرده است.

جوکر واقعی کیست

جوکر همیشه به عنوان یکی از بهترین شخصیت‌های منفی در داستان‌های ابرقهرمانی شناخته شده و تاثیرش روی داستان‌ها و فرهنگ عامه بسیار زیاد بوده است. محبوبیت این شخصیت باعث شده تا علاوه بر کیمک‌ها، فیلم‌ها و بازی‌ها، شاهد حضورش در سایر حوزه‌ها مثل پوشاک، آیتم‌های تزیینی و پارک‌های تفریحی نیز باشیم.

او در سریال بتمن (سال 1960) با بازی سزار رومرو در مقابل دوربین ظاهر شد. جک نیکلسون نقش شخصیت جوکر را در فیلم بتمن (سال 1989) بازی کرد و هیث لجر هم در فیلم شوالیه تاریکی (سال 2008) به ایفای نقش او پرداخت. البته افراد دیگری هم به‌عنوان بازیگر و صداپیشه جای این شخصیت بازی کرده‌اند که از میان آنها می‌توان به جرد لتو، مارک همیل و تروی بیکر اشاره کرد.

جوکر نماد چیست

در زندگی نامه جوکر ، نام واقعی این دلقک مجنون معمولا در اکثر فیلم‌ها و داستان‌ها نامشخص است. او را با اسامی مستعار زیادی صدا می‌زنند، اما هیچکس از نام واقعی او خبر ندارد. در کمیک‌های جوکر که به ریشه‌های این شخصیت می‌پردازد، نام او «آرتور فلک» است. طبق چیزی که در داستان‌ها روایت شده، او در ابتدا یک مهندس کارخانه مواد شیمیایی بود، اما از آنجا به دلایلی استعفا داده و به عنوان یک کمدین مشغول به کار می‌شود، اما شوخی‌های او برای عموم مردم خنده‌دار نیستند. او به همراه چند خلافکار تصمیم می‌گیرد تا از کارخانه‌ای که قبلا در آنجا کار می‌کرده دزدی کند، اما در جریان این سرقت، همسرش «جنی» کشته می‌شود و خود Joker هم از ترس بتمن خودش را به درون مواد شیمیایی می‌اندازد.

پاپ سوکت فشن طرح جوکر همراه با نگهدارندهJoker Fashion Popsocket with Holder

فیلم جوکر 2019 داستان دیگری را از زندگی این شخصیت برایمان روایت کرد. حال و هوای این فیلم بسیار واقعی است و حتی به فضای فیلم‌های تخیلی و ابرقهرمانی نزدیک نیست. تاد فیلیپس و واکین فینیکس توانستند تصویر دیگری از این شخصیت محبوب ارائه دهند که مورد استقبال بیشتر طرفداران و منتقدان قرار گرفت.

جوکر در کمیک بوک‌ها به دفعات با مرگ رو به رو می‌شود اما هیچ‌کدام برای او به معنای پایان راه نیست! به عنوان مثال در کمیک بوک Detective Comics #64، قاضی دادگاه، جوکر را به مرگ با نشستن روی صندلی الکتریکی محکوم می‌کند. قانون اعمال می‌شود و جوکر می‌میرد اما دقایقی بعد با جسد او مواجه می‌شویم که اعضای گروهش با تزریق سرم، دوباره او را به زندگی برمی‌گردانند!

در فیلم بتمن ساخته‌ی تیم برتون نیز ما شاهد سکانسی هستیم که جوکر (با بازی جک نیکلسون) از ارتفاع بلندی به روی زمین سقوط کرده و مرگ را با لبخندی گشاده در آغوش می‌گیرد. مرگ جوکر حقیقتا عجیب است.

در این بین در بازی‌های Batman: The Video Game، Batman: Arkham Alysum و Injustice: Gods Among Us نیز شاهد مرگ جوکر به دست بتمن و سوپرمن بودیم. در کمیک بوک‌های The Dark Knight Strikes Again, Justice League: The Nail, Kingdom Come, Batman: Digital Justice, Batman: Red Rain, Batman 666 و The Batman Who Laughs نیز به دفعات و بنا به دلایل مختلف، مرگ جوکر را شاهد هستیم.

کاور پیونی مدل شیائومی ردمی نوت 9 پرو / 9 اس طرح جوکر JK06 همراه با پاپ سوکتJoker JK06 Peony Cover for Xiaomi Redmi note 9 Pro / 9S with Popsocket

به پایان این مطلب از پلازا در مورد شخصیت و بیوگرافی جوکر در دنیای کتب مصور و تلویزیون و سینما رسدیم. برای مقاله‌هایی بیشتر از این دست، مجله «پلازا» را دنبال کنید؛ همچنین خوشحال می‌شویم اگر در بخش نظرات، دیدگاه خودتان را در مورد این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

جوکر یک ابرشرور است که در کتابهای مصور آمریکایی منتشر شده توسط DC Comics ظاهر می‌شود. جوکر توسط بیل فینگر، باب کین و جری رابینسون خلق شد که اولین بار در اولین شماره کتاب کمیک بتمن در 25 آوریل 1940 رخ داد. درکتاب‌های کمیک، جوکر به عنوان مغز متفکر جنایی به تصویر کشیده شده است.

سزار رومرو، جوکر را در مجموعه تلویزیونی دهه 1960 بتمن به تصویر کشید. رومرو حاضر به تراشیدن سبیل متمایز خود برای این نقش نبود، بنابراین تا حدی می‌توان در زیر آرایش سفید صورتش، سبیل‌های او را هم دید.

در بخشی از کمیک، جوکر ناگهان سلامت روانی خود را بدست آورد و توانست پلیس گاتهام سیتی را متقاعد کند درحالی که توسط یک شورشی کتک زده شده، او را به اشتباه زندانی کرده‌اند. او در همان لحظه نام واقعی خود را نیز فاش می‌کند؛ جک ناپیر (Jack Napier). ناپیر تمام تلاش خود را صرف آشکار کردن این می‌کند که چگونه کارهای قهرمانانه دروغین بتمن فقط منجر به فساد در شهر گاتهام می‌شود.

به‌طور کلی نمی‌توان داستان زندگی او را به‌طور دقیق و مشخص شرح داد. مثلا خودش در فیلم شوالیه تاریکی می‌گوید که پدرش معتاد به الکل بوده و همیشه مادرش را کتک می‌زد. یک‌‌بار که پدرش مست به خانه می‌آید و مشغول کتک زدن مادر او می‌شود، ناگهان نگاهش به پسرک می‌افتد که با چهره‌ای غمگین و ناراحت ماجرا را نگاه می‌کند. در همین حال، پدر با چاقو روی صورت فرزندش شکل لبخند را ایجاد می‌کند و می‌گوید: «چرا اینقدر جدی هستی؟» (اشاره به دیالوگ معروف این شخصیت در فیلم The Dark Knight). روایت دیگر هم مربوط به همسرش است که یک قمارباز بوده و پس از باختن در یک قمار بدهی‌های زیادی بالا می‌آورد. طلب‌کارها هم صورت او را زخمی می‌کنند و Joker هم برای اینکه به همسرش نشان دهد با زخم صورت مشکلی ندارد، خودش شکل لبخند را با چاقو روی صورتش ایجاد کرد. اما همسرش بعد از این ماجرا نتوانست چهره‌اش را تحمل کرده و او را ترک می‌کند.

در کمیک کاراگاهی شماره 168 که در سال 1951 منتشر شد، برای اولین بار به ریشه‌های جوکر پرداخته می‌شود. این شخصیت در آن کمیک با نام Red Hood حضور داشت. او مجرمی است که طی آخرین سرقت انجام شده، برای فرار از دست بتمن، خود را داخل محفظه بزرگی از مواد شیمیایی می‌اندازد. تغییرات به وجود آمده در ظاهر او، سبب می‌شود تا نام جوکر را برای خود انتخاب کند. این نام از روی کارت‌بازی برگرفته شده است.

جوکر در فیلمی با همین نام در سال 2019، یک دلقک و اسندآپ کمدین است که از سمت جامعه ترد شده و بر اثر آزارهایی که در کودکی دیده، تبدیل به یک مجرم پوچ‌گرا می‌شود.

طبق گفته خود جوکر، برای تبدیل شدن به او فقط کافیست تا یک روز بسیار بسیار بد را سپری کرده باشید تا از یک شخص عاقل به یک فرد دیوانه تبدیل شوید.

اینکه آیا جوکر پسر توماس وین است یا نه را نمی‌توان به صورت قطعی جواب داد. تاکنون در هیچ یک از داستان‌های کمیک‌های دی‌سی اشاره‌ای به این مورد نشده و برای اولین بار در فیلم تاد فلیپس است که این موضوع را می‌بینیم. نحوه روایت داستان در فیلم جوکر 2019 به گونه‌ای است که هر احتمالی در این داستان درباره ریشه‌های جوکر وجود دارد. از طرفی توماس وین و برخی مدارک و افراد این امر را رد کرده و ادعا می‌کنند که مادر آرتور فلک یعنی پنی توهم دارد. از طرفی هم در فیلم عکسی از مادر جوکر در جوانی را می‌بینیم که در پشت آن نوشته‌ای عاشقانه با امضای TW (توماس وین؟) وجود دارد. اینکه خود آرتور فلک هم در فیلم، برخی اتفاقات را صرفا خیال می‌کند، باعث می‌شود نتوانیم به صورت مطمئن از رابطه او و بتمن صحبت کنیم. بازیگر نقش توماس وین در فیلم جدید جوکر، گفته که آن نقش را طوری بازی کرده که پدر واقعی آرتور فلک است.

پایان فیلم جوکر 2019 بسیار عجیب بود و برخی از طرفداران معتقدند که تمامی فیلم، در ذهن آرتور فلک می‌گذشت و تنها صحنه واقعی، پایان آن است که فلک توسط یکی از روان‌پزشکان آرکام بازجویی می‌شود و بعدا او را کشته و فرار می‌کند. قبل از اینکه این دکتر کشته شود، از آرتور می‌پرسد که به چه چیزی می‌خندد و او در جواب می‌گوید که «یک جوک». این جواب می‌تواند اشاره به این داشته باشد که تمام مواردی که بینندگان دیدند، صرفا یک توهم بود. اگر چنین چیزی واقعیت داشته باشد، ممکن است که صحنه پایانی فیلم در زمان کنونی رخ می‌دهد و احتمال ملاقات او با بتمن رابرت پتینسون در آینده وجود دارد. البته همه این‌ها صرفا یک فرضیه هستند و هیچ چیزی تایید نشده است. بنابراین بهتر است فرض کنیم که جوکر واقعی است و بیشتر آن اتفاقات برای او رخ داد.

یکی از نکات جالبی که درباره فیلم جوکر 2019 وجود دارد این است که آیا آرتور فلک جوکر واقعی است و در آینده با بتمن مبارزه خواهد کرد یا الهام‌بخش شخص دیگری خواهد بود که در آینده جوکر می‌شود (چیزی مشابه آنچه در سریال Gotham دیدیم). مساله اصلی، اختلاف سنی زیاد بین آرتور فلک و بروس وین است. در فیلم هیچ اشاره‌ای به سن آرتور فلک نمی‌شود (واکین فینیکس 44 سال دارد) و مشخص نیست که در 15 تا 20 سال آینده، فلک چطور می‌تواند تبدیل به دشمن بتمن شود. با توجه به موارد بالا و اینکه در انتهای فیلم شاهد شورش‌هایی از طرف مردم بودیم، ممکن است یکی از این افراد در آینده، تبدیل به جوکر شود. البته طبق گفته واکین فینیکس، آرتور فلک جوکر واقعی است؛ البته او از اینکه فیلم، برخی موارد را به صورت مبهم بیان می‌کند راضی است زیرا باعث شکل‌گیری تئوری‌های مختلف از سوی طرفداران می‌شود.

خنده های جوکر یکی از اولین مواردی بود که واکین فینیکس روی آن کار کرد. او این خنده را از یک بیماری عصبی در دنیای واقعی الهام گرفته است. او ویدیوهایی از افرادی که از خنده بیماری‌زاد (Pathological Laughter) رنج می‌برند، تماشا کرد. این بیماری باعث می‌شود اشخاص بدون کنترل بخندند. این هم یکی دیگر از مواردی است که برای هرچه واقع‌گرایانه جلوه دادن فیلم و آسیب‌شناسی رفتاری شخصیت اصلی آن، استفاده شده است.

یکی از نام‌هایی که برای جوکر انتخاب شده و بیشتر با آن شناخته می‌شود، جک نیپیر (Jack Napier) در فیلم تیم برتون سال 1989 است. این نام بعدا در سریال انیمیشن بتمن سال 1992 هم در یک قسمت برای جوکر استفاده شد. بعدها در کمیک‌های Batman: White Knight هم از همین نام برای او استفاده شد. در کمیک سال 2007 با نام Batman Confidential هم نام جوکر، جک است که البته اشاره‌ای به نام خانوادگی او نمی‌شود. در کمیک سال 2010 Batman: Streets of Gotham، از داستان اینگونه برداشت می‌شود که نام جوکر، سانی (Sonny) است. در فیلم جدید جوکر 2019 هم نام آرتور فلک (Arthur Fleck) انتخاب شده است. در کل نام واقعی این شخصیت، مشخص نیست ولی نامی که بیشتر با آن شناخته می‌شود، جک نیپیر است.

چند حقیقت جالب درباره سکسکه که احتمالاً چیزی از آن ها نمی دانید

حتماً شما هم موافقید که سکسکه ها واقعاً اعصاب خردکن هستند، به خصوص که معلوم نیست از کجا سر و کله شان پیدا می شود! علیرغم شایع بودن این مسأله، دانشمندان هنوز کاملاً مطمئن نیستند که چرا دچار سکسکه می شویم و چطور باید آن را برطرف کنیم. با این حال، چیزی که آن ها با قطعیت درمورد سکسکه می دانند این است که این احساس زمانی به وجود می آید که شخص سعی می کند نفسش را تو دهد اما گرفتگی غیر ارادی دیافراگم، تارهای صوتی او را وادار به تولید صداهای ناگهانی و شدیدی می کند. در ادامه به چند حقیقت جالب و عجیب درمورد سکسکه کردن می پردازیم.

چند حقیقت جالب درباره  سکسکه  که احتمالاً چیزی از آن ها نمی دانید

به گزارش بهداشت نیوز: ۱- نام تخصصی آن Singultus است

اصطلاح پزشکی سکسکه، Singultus است که از واژه ی لاتین Singult به معنی گرفتن تلاش برای نفس کشیدن در حین هق هق گریه گرفته شده.

۲- هر چیزی می تواند باعث سکسکه شود، از اضطراب گرفته تا تغییرات دمایی

گرچه ظاهراً معلوم نیست که سکسکه ها از کجا سراغ ما می آیند، اما احتمالاً زمانی به وجود می آیند که در شرایط ناخوشایندی قرار گرفته باشیم. به گفته ی دانشمندان، سکسکه می تواند در اثر اوج گرفتن احساساتی مثل هیجان یا اضطراب، مصرف سیگار، یا حتی تغییرات ناگهانی در دماهای داخلی یا خارجی به وجود آید.

همچنین افراط در خوردن غذا یا نوشیدن الکل می تواند باعث سکسکه شود، چون هر دوی این موارد، معده را گشاد می کنند و دیافراگم را تحریک می کنند. علاوه بر این، ممکن است به خاطر بلعیدن بیش از اندازه ی هوا هم دچار سکسکه شوید.

۳- سکسکه ی مزمن ممکن است نشانه ی یک بیماری باشد

در اغلب مواقع سکسکه بیشتر از چند دقیقه طول نمی کشد و فقط مدتی کوتاهی باعث اذیت می شود. با این حال، در مواردی هم سکسکه ها می توانند روزها، هفته ها، ماه ها و حتی سال ها طول بکشند. این حالت که به آن سکسکه ی مزمن گفته می شود، می تواند نشان دهنده ی مسأله ی جدی تری باشد.

برای مثال، سکسکه ی مزمن می تواند نشانه ی بیماری پانکراتیک حاد، بارداری، تحریک شدن مثانه، سرطان کبد یا هپاتیت باشد. این مسأله همچنین می تواند علامت ذات الریه، بیماری های روده ای، یا اعتیاد به الکل باشد. از آنجایی که فهرست بیماری های احتمالی بسیار بلند است، بهتر است که در صورت طولانی شدن سکسکه، برای تشخیص دقیق، به یک پزشک مراجعه کنید.

۴- قرص هایی برای کم کردن سکسکه وجود دارد

گرچه روش های خانگی زیادی برای از بین بردن سکسکه پیشنهاد شده، مثل حبس کردن نفس، ضربه زدن به گوش ها یا بغل کردن زانوها، اما داروهایی هم وجود دارد که برای کسانی که دچار مشکل سکسکه هستند تجویز می شوند.

در اغلب موارد، برای درمان سکسکه، داروهای  ضد روان پریشی را تجویز می کنند. این داروها شامل کلرپرومازین و هالوپریدول می شوند که هر دوی آن ها از تولید بیشتر هورمون دوپامین در مغز جلوگیری می کنند. همچنین در بعضی موارد، داروهای کف زدا، به ویژه متوکلوپرامید تجویز می شوند، که به تخلیه ی معده کمک می کنند.

۵- طولانی ترین سکسکه ی دنیا از ۱۹۲۲ شروع شد و تا فوریه ی ۱۹۹۰ ادامه داشت

مردی آمریکایی اهل ایالت آیووا، به نام چارلز آزبورن، در مجموع به مدت ۶۸ سال سکسکه کرد. ماجرا از آنجایی شروع شد که او وقتی در تلاش بود یک خوک را وزن کند، دچار سکسکه شد. طبق شنیده ها، او در عرض یک دقیقه تا حداکثر ۴۰ بار سکسکه می کرد که این میزان بعدها کمتر شد و به ۲۰ بار در دقیقه رسید.

۶- بچه ی انسان در رحم مادر هم می تواند سکسکه کند

به گفته ی دانشمندان، فرزند انسان می تواند در رحم مادر و طی سه ماهه ی دوم یا سوم بارداری دچار سکسکه شود. گرچه پزشکان کاملاً مطمئن نیستند که چرا این اتفاق می افتد یا اصلاً در کل چرا دچار سکسکه می شویم، اما آن ها گمان می کنند که سکسکه های جنینی می توانند در بلوغ ریوی جنین نقش داشته باشند.

۷- حیوانات هم می توانند دچار سکسکه شوند

حیوانات هم مانند انسان ها می توانند دچار سکسکه شوند و احتمالاً علت آن همان عواملی است که باعث سکسکه در انسان می شود. همانطور که تحریک شدن دیافراگم در انسان ها موجب سکسکه می شود، حیواناتی هم که دستگاه تنفسی مشابه انسان دارند می توانند همین حالت را تجربه کنند. با این حال، این سکسکه ها در حیوانات ممکن است کمی متفاوت باشد. برای مثال، گربه ها، به آرامی سکسکه می کنند اما صدای سکسکه ی اسب ها بسیار بلند است.

بدونیم

کلمات کلیدی:

سکسکه , علت سکسکه , دلیل سکسکه , تارهای صوتی , احساس سکسکه , بهداشت , سلامتی , بهداشت نیوز , نفس , تنفس , دلار , طلا , سکه , قیمت خودرو , قیمت گوشت

منبع خبر

www.plaza.ir
behdasht.news

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا